Rosenie okien - ProWindow
Rosenie okien

Servis okien - ProWindow

Rosenie okien

Rosenie okien je v poslených rokoch častou témou na diskusných fórach, ale aj otázkou našich zákazníkov smerujúca k nám. Ako to teda vlastne s rosením okien v skutočnosti je? Naozaj a to bez diskusie je fakt, že rosenie okien je problém, ktorý je nutné riešiť. Človek behom svojho života strávi v interiéri 90% času a preto veľmi záleží na kvalite vzduchu, ktorý v ňom dýcha.

Čo všetko rosenie okien ovplyvňuje?
Hneď na začiatok je dôležoté upozorniť, že rosenie skiel je v určitej miere prirodzenou vlastnosťou okien. Ak ale ide o rosenie v medzisklennom priestore, tak to môžme považovať za ozajstný problém, ktorý treba riešiť s odborníkom.
Okná sa rosia v momente, keď interierový vzduch plný vodných pár narazí na chladný bod. Čím vyššia je teplota vzduchu, tým viac pár sa v ňom udrží. Túto kondenzáciu vodných pár môžme minimalizovať pokiaľ budeme vetrať tak, aby vlhkosť nedosiahla kritick’hodnoty, pretože výmenou teplého vlhkého vzduchu za chladný suchý vlhkosť znížime.

Na čo ma rosenie okien vplyv?
Vyrzážaná voda na oknách nie len že pôsobí neestetický, ale keď zo skiel steká poškodzuje drevené rámy eurookien. Plastové profily sice voda nepoškodzuje, ale pôsobí na zvyšné materiály v okolí (omietka, podlaha…) a aj súčasti okien a to teda hlavne pánty. Vysoká vlhkosť nespôsobuje len problémy materiálne, ale čo je najdôležitejšie – aj problémy zdravotné. Pri vysokej vlhkosti sa v miestnosti môžu vytvárať pliesne, ktoré negatívne ovplyvňujú zdravie obyvateľov nehnuteľnosti a hlavne u detí je v takomto prípade zvýšené riziko vzniku dýchacích ochorení.

Čo môže spôsobovať rosenie okien?
Okrem nedostatočného, alebo nespravného vetrania môže spôsobovať rosenie okien aj chyba tesniacích vlastností okien. Ak okno správne netesní, tak okolo okenného krídla do interéru permanentne preniká studený vzduch, ktorý ochladzuje sklo, na ktorom sa vodné pary v interiérovom vzudchu vyzrážajú. Rosenie okien môžu spôsobovať ale aj okenné doplnky – nesprávny parapet, prípadne žalúzia, ktorá bráni teplému vzduchu z radiátora pod oknom ohriať sklo.

Vetranie
Ako je už napísane vyššie – vetrať je dôležité. Dôležité je ale vetrať správne.
Vetranie otvorením okna na sklopnú funkciu vymeníte priblížne 1m3 za hodinu vetrania – čo spôsobuje ajochladenie stien v okolí okná, ktoré musíte následne zase ohrievať. Vetrať sa má intenzívne a krátko. Pri otvorení celých okenných krídel v dome, alebo byte na 5-7 minút vytvoríte prievan, ktorý vymení všetkok vzduch v nehnuteľností, no steny a nábytok ostanú teplé, čiže pár minút po zatvorení okien je vzduch domácnosti príjemný čerstvý a ohriatý na izbovú teplotu.

Ak sa Vaše okná rosia vo vysokej miere tak nás neváhajte kontaktovať, a nechajte si bezplatne skontrolovať stav Vašich okien a využite naše bezplatné poradenstvo.

Close Menu